Mindenki megnyugodhat, a Felvidéken is lesz gáz
Fico közölte: letárgyalta az oroszokkal a gázellátást, miután az ukránok elzárták a gázcsapokat.
Az indoklás szerint az elnök kifejezés nyugatról beszivárgott titulus, amely idegen az orosz nyelvtől.
A Magyar Nemzet arról tudósít, hogy az Oroszországi Liberális Demokrata Párt (LDPR) az elnöki tisztség átnevezésére irányuló törvényjavaslatot nyújtott be, melynek értelmében a jövőben az ország mindenkori vezetőjét − így Vlagyimir Putyint is − uralkodónak kellene nevezni. Az orosz törvényhozás alsóházában huszonkét képviselői hellyel rendelkező, ám a Kremllel jó kapcsolatokat ápoló párt indoklása szerint az elnök kifejezés történelmi távlatokból nézve nagyon új, nyugatról beszivárgott titulus, amely éppen emiatt idegen az orosz nyelvtől.
Ezzel ellentétben
− írja a vasárnap benyújtott javaslat. Az ország vezetőjére a Szovjetunió végnapjaiban kezdtek elnökként hivatkozni, Mihail Gorbacsovot gyakran nevezték a Szovjetunió utolsó elnökének. Őt megelőzően a Kommunista Párt főtitkára címet viselték a szovjet vezetők, írja a portál.
Hozzátették: a javaslat tökéletesen
Az LDPR-nek egyébként nem ez az első tervezete, amely az elnöki tisztség átnevezésére irányul: még 2020 februárjában próbálkoztak hasonlóval, akkor „legfelsőbb vezetőre” cserélték volna a nyugati kifejezést, írják.
Meg kell tisztítanunk hatalmas és nemes orosz nyelvünket a külföldi szavaktól − fogalmazott akkor Igor Lebedev, a párt parlamenti képviselője. Az LDPR már sokszor tűnt fel úgy, mint a „Kreml trójai falova”, ugyanis a nagyon szélsőséges törvényjavaslatokat rendre ez a párt nyújtja be. A társadalom reakcióit és véleményét figyelembe véve aztán a Kreml dönt arról, hogy támogatja a tervezetet vagy sem − írják a nyugati sajtóorgánumok.
Még nagyon friss gondolatról van szó − mondta Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő. A világ országainak túlnyomó részében az elnök vagy miniszterelnök kifejezéssel illetik a végrehajtó hatalom fejét, azonban számos kivétel is akad. Iránban és Észak-Koreában a legfelsőbb vezető címet viseli Ali Hámenei ajatollah és Kim Dzsong Un is. Az észak-koreai vezető emellett a Koreai Munkapárt főtitkára is. A Közel-Kelet több országában, például Kuvaitban vagy Katarban emírek látják el ezt a feladatot, és akad olyan állam is − ilyen Brunei és Omán −, ahol a szultán kifejezés használatos, írják.
Nyitókép: MTI/AP/Kreml/Szputnyik/Pool//Szergej Gunyejev